W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
X

Newsletter

Daj się zaprosić na wernisaż,
Dowiedz się o nowościach,
Skorzystaj z oferty specjalnej...
wyrażam zgodę na przesyłanie wiadomości i ofert na podany adres
Zamawiam newsletter Nie, dziękuję

Bogdan Dziworski

Bogdan Dziworski urodził się 8 grudnia 1941 roku w Łodzi. Wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1965 roku ukończył Wydział Operatorski PWSTiF w Łodzi, w 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Film”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i  średniometrażowych. Wiele z nich zdobywało nagrody na najbardziej liczących się festiwalach filmowych. Na szczególną uwagę zasługują dokumenty poświęcone polskim sportowcom, m.in. „Fechmistrz” o Władysławie Kurpiewskim, „Olimpiada” czy cykl filmów o narciarzu Franzu Klammerze. Jeden z najbardziej charyzmatycznych i wpływowych wykładowców fotografii i operatorstwa, dziekan Wydziału Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, obecnie wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. Wszystkie czarno-białe, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają złapane i zapisane na błonie fotograficznej chwile z życia zwykłych ludzi. Młodych i starych, ładnych i brzydkich, podczas pracy i w czasie zabawy. Robione trochę jakby przy okazji, przez wiele lat były „trzymane w szafie”.  I choć pierwszy album pt. „My View” ukazał się w 1981 r. w Wiedniu, większość zdjęć Dziworskiego ujrzało światło dzienne dopiero w latach 90-tych, kiedy to można je było podziwiać na wystawach zorganizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Berlinie.

Wystawy fotograficzne:

1990 Związek Polskich Artystów Fotografików - wystawa indywidualna.

1997 Fundacja Batorego, Uniwersytet Warszawski - wystawa indywidualna.

1998 Galeria Foto-Medium-Art, Wrocław - wystawa indywidualna i przegląd filmów.

2001 ‘Manggha’ - Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej – Muzeum Narodowe w Krakowie – wystawa indywidualna i przegląd filmów.

2001/2002 Miejska Galeria Sztuki W Częstochowie, Czas w fotografii - czas fotografii - wystawa zbiorowa: Kantor, Bujak, Dziworski.

2011 Leica Gallery, Warszawa, Podchody i inne gry towarzyskie - wystawa indywidualna

Publikacje

My View. Polish Impressions in Photography, B. Dziworski; wstęp: Peter Hennish; Hannibal Verlag, Wien, 1981

Fotografia polska B. Dziworski; wstęp: Lech Lechowicz; TERRA NOVA Krzysztof Heike, Warszawa, 1999

1/250 s B. Dziworski; wstęp: Tadeusz Konwicki, Henri Cartier-Bresson; Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa, 2000

Kino – Oko. Warsztat operatora filmowego B. Dziworski, J. Łukaszewicz; Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa, 2006

Blicke, Passanten – 1930 bis heute. Aus der Fotosammlung der Albertina, wstęp: Monika Faber, Janos Frecot, Maren Gröning, Klaus Albrecht Schröder; Christian Brandstätter Verlag, Wien, 2007

info

Bogdan Dziworski

2 pozycji 1 2 wszystkie

Bogdan Dziworski, 1/250 s

nakład I, Warszawa, Polska, Wydawnictwo Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe

Bogdan Dziworski, to artysta, który wydaje się mieć kamerę i aparat fotograficzny „wrośnięty w oko i dłoń”. Jego fotografie zatrzymują ulotne momenty, niewidzialne nawet dla uważnego obserwatora. O fotografowaniu mówi: Interesujący jest tylko człowiek. Trzeba umieć znaleźć temat uniwersalny. Trzeba umieć zrobić go tak, żeby był dla wszystkich zrozumiały. (…) Dobre zdjęcie, to zdjęcie zrobione w dobrym momencie. Dobry moment jest wtedy, kiedy to daje wynik. (…) Leica to genialny aparat. Do dziś nią fotografuję. (…) Analog wymaga zastanowienia i pracy myślowej. Trzeba korzystać z głowy. To jest przygoda z aparatem i chcę do tego wrócić.”

Album 1/250 s zawiera 187 czarno-białych fotografii, wykonanych aparatem Leica, przede wszystkim w Polsce, ale również w Rumunii, Bułgarii i we Włoszech. Wszystkie fotografie przedstawiają sceny uliczne, czasem zabawne, a czasem zaskakujące, sytuacje z życia codziennego, które w odpowiednim momencie  zostały uchwycone wprawnym okiem fotografa.

format: 24 x 30 cm
liczba stron: 187
język: polski
nakład:
okładka: twarda
# kat.: 83-221-0728-5
termin dostawy: 1-2 dni
cena: 59.00 PLN
Abum niedostępny lub dodaj do Ulubionych
Poleć znajomemu
1/250 s

Bogdan Dziworski, 1/250 s

nakład I, Warszawa, Polska, Wydawnictwo Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
cena: 59.00 PLN
Abum niedostępny
dodaj do ulubionych

więcej
Bogdan Dziworski, to artysta, który wydaje się mieć kamerę i aparat fotograficzny „wrośnięty w oko i dłoń”. Jego fotografie zatrzymują ul...